Zájezdy

Na tento náš jednodenní zájezd zveme, kromě našich pravidelných účastníku, všechny milovníky historie, vápencových skal a zejména pak rodiče s dětmi. Zamíříme totiž do kraje „Orlích hnízd“ ve vrchovině Krakovsko-čenstochovské.

Tato vrchovina to geomorfologická krasová oblast v jižním Polsku (Malopolské a Slezské vojvodství). Rozkládá se mezi Krakovem a Čenstochovou. Jedná se o vápencovou vysočinu 300 až 515 m vysokou, na jejíž území se nachází velké množství skalních útvarů, jeskyní a zřícenin středověkých hradů. Orlími hnízdy (polsky: Orle gniazda) pak jsou zde nazývány právě ony středověké hrady postavené v linii, vždy jen několik kilometrů jeden od druhého, aby kdysi střežily hranici Polského království. Většina hradů v této oblasti byla postavena na těžko přístupných vápencových skalách (podobných orlím hnízdům) pravděpodobně na příkaz krále Kazimíra III. Velikého, aby chránily královské město Krakov proti útokům českého krále Jana Lucemburského.

Díky dobudování nového úseku dálnice mezi katovickým letištěm a Čenstochovou, se nám tato oblast stala časově dostupnější - k hradům teď dojedeme do 2 hodin!

Na našem zájezdu budete moci vybrat ze dvou variant. Ta první bude ušita na míru pro ty, co nechtějí tolik šlapat (jen 15 km) a naopak chtějí navštívit více hradních zřícenin (2 hrady + 2 zříceniny). Mezi dvěma pěšími úseky budete převezeni autobusem.

Ta druhá je více turistická. Je delší (asi 25 km). Cestou uvidíte více skalních skupin, projdete 3 vesnicemi a budete moci navštívit jen 1 hrad a 1 jednu zříceninu.

Program zájezdu:

Odjezd ze Staré Vsi 6:30 hod od zámku. Autobus nás doveze do Polska na křižovatku v obci Żerkowice.

Trasa A: Ve vesnici Żerkowice budou, před 9. hodinou, vystupovat ti, co se rozhodnou pro delší trasu. Vyrazí odtud po červené trase. Postupně projdou kolem proslulé skály Okiennik Wielki do vesnice Piaseczno a následně k zřícenině hradu Bakowiec. I když tato zřícenina není přístupná, je výraznou krajinnou dominantou a kousek od ní je moderní hotel ve kterém bude možnost se občerstvit. Kousek dále (asi 300 m) pak odbočuje vlevo černá trasa, která míří do vesnice Rzedkowice. Na konci vesnice účastníci dorazí k zelené trase, dají se vpravo po silnici k občerstveni Bar pod Skałką.U něj odbočuje značka vpravo a stoupá k Rzedkowickým skalám a dále pokračuje po stejné trase jako, v odpoledním 12-ti kilometrovém úseku, trasa B (viz Trasa B). Celá tato trasa až pod hrad Mirow je pak dlouhá asi 25 km.

Trasa B: Po té co vystoupí turisté na dlouhou trasu. Autobus ještě asi 10 km popojede na parkoviště do podhradí pod hrad Ogrodzieniec (foto hrad-ogrodzieniec). Tady, kolem deváté hodiny, zahájí svůj program všichni ostatní, kdo se rozhodnou pro kratší variantu. Během dopoledne si mohou prohlédnout rozsáhlé zříceniny tohoto hradu, případně navštívit jen asi 1,5 km vzdálené, rekonstruované dřevěné hradiště „Gród Królewski na Górze Birów“. Pro prohlídku těchto objektů se platí vstupné. To je možné zakoupit i výhodněji na oba hrady společně – pro cenu vstupného + podrobnosti k oběma hradům viz: www.zamek-ogrodzieniec.pl.

Na prohlídku jednoho, nebo obou objektů vyčleníme zhruba 3 hodiny času. Náš autobus zde po celou tuto dobu setrvá!

Poté účastníky převeze na konec nedaleké vesnice Rzedkowice. Odtud pak už pěšky vyšlápnou na 12-ti kilometrovou procházku, která je také závěrečným pokračováním delší trasy (obě trasy A + B vedou odtud po totožné linii). Ta je postupně provede Rzedkowickými skalami (Skały Rzędkowickie) a skalami na hoře Zborów (Rezerwat przyrody Góra Zborów). Pak projdeme vesnicí Zdów k rekonstruovanému skalnímu hradu Bobolice (možnost prohlídky viz: http://www.zamekbobolice.pl/zamek.html). Dále pak vede trasa skalnatým hřebenem Mirovských skal (Skaly_Mirowskie) k poslední zřícenině hradu Mirow (zamek w Mirowie). Pod hradem u restaurace pak bude čekat náš autobus, který nás odtud do dvou hodin doveze zpět do Staré Vsi.

Cena zájezdu: dospělí..... 550,- Kč, mládež do 18-ti let ..... 350,- Kč.  Jízdenky na tento zájezd budou v prodeji od 24. ledna! Můžete je zakoupit u Pavla Folty, Ke Kapli 481, Stará ves nad Ondřejnicí, nebo krátkodobě rezervovat na tel: 733 296 175.

Pro zájemce jsou připraveny zájezdy, jejich nabídku naleznete v nabídce "Zájezdy", která je v levém menu

 

Další informace