Letošní sezonu zahájíme zájezdem společně pořádaným s přáteli z Týna nad Bečvou. Naším cílem budou dva nejvyšší vrcholy všech Beskyd a hřebeny polských Tater.

Vyrazíme v pátek 14. června ráno (pracovní den - nutno si vzít dovolenou). Autobus nás po ose Týn nad Bečvou - Stará Ves – Český Těšín – Bielsko Biala – Źiwiec zaveze do nitra polského pohoří Beskid Źiwiecki. Toto pohoří se ze slovenské strany nazývá jinak a pro mnohé možná povědoměji – „Oravské Beskydy“. Pěší výšlap zde zahájíme na okraji vesnice Sopotnia Wielka u malebného vodopádu na říčce Sopotnia. Odtud začneme stoupat k vrcholu hory Pilsko. Naším prvým dílčím cílem bude nejvýše položená horská chata v polských Beskydech - horský hotel Schronisko na Hali Miziowej v nadmořské výšce 1330 m. Zde bude možné se občerstvit, případně i poobědvat. 103 P5087764V následujícím další postupu pak už budete mít možnost vybrat z několika variant. V té nejkratší odtud můžete zahájit sestup do silničního a hraničního Sedla Hliny (804 m), kde u bývalé celnice bude čekat náš autobus. Ostatní dvě varianty míří různými trasami k samotnému vrcholu Pilska (1557 m n. m.), který se nachází už na slovenském území a je celkem plochý a porostlými rozsáhlými porosty kosodřeviny. Přesto turisty za příznivého počasí odmění panoramatickými rozhledy z vrcholové mýtiny.097 P5087758 Sestoupit z vrcholu pak bude možné opět ve dvou variantách. Buď se kousíček vrátíte k polské hranici a kolem ní sestoupíte k autobusu do sedla Hliny, nebo lze pokračovat přes vrchol a sestoupit do Oravské Polhory a zde v restauraci Koliba vyčkat na náš autobus. Ten nás pak všechny doveze pod Tatry do Oravíc, kde se v Turistické chtě Oravice ubytujeme. Před, nebo po večeři by měl vyjít i čas na návštěvu nedalekého termálního koupaliště (podrobnosti: termalne-bazeny-oravice-1/ , či luxusnějšího Meander parku (viz: cennik-aquapark/). A snad potom na závěr dojde i na chvíli, kdy třeba u kytar, „zhodnotime své zážitky“.

Druhý den (sobota 15. 6.) po snídani v Oravicích nás autobus převeze pod polské Tatry k vesnici Kościelisko do osady Kiry. C765UZ 2009 09 02 094245Túry bude možné začít buď v samotných Kirech, nebo o kousek dále na parkovišti pod Malou Lakou. Vlastní cíl si pak budete moci z mnoha okolních vrcholů. Bude možné vystoupit na vápencový hřeben Červených vrchů s vrcholy Kondratova Kopa (2004 m), Malolúčniak (2105 m) Kresanica (2123 m) a Temniak(2090 m). Zdatnější a rychlejší stihnou třeba i vystoupit, přes žulový hřeben Ornak (1867 m), na nejvyšší vrchol Západních Tater – Bystrá (2248 m). Z bližších cílů se nabízí průzkum jeskyní a skalních útvarů v Dolině Kościeliskiej, či výstup na kultovní Giewont (1895 m).

P9230864Třetí den (neděle 16. 6.) se po snídani nabereme směr k domovu. Přejedeme do Oravské Polhory a její osady Slaná Voda. Tady nás čeká okruh přes nejvyšší vrchol Beskyd Babiu horu (1723 m) a sousední vrchol Malá Babia hora (1515 m). Trasu lze zvolit ve dvou směrech, případně i zkrátit výstupem jen na jeden z těchto vrcholů. Po túrách se všichni sejdeme u výchozí Chaty Slaná Voda (možnost občerstvení) a poté se vypravíme definitivně domů.

Cena zájezdu: dospělí..... 1550,- Kč, mládež do 18-ti let ..... 1300,- Kč. V ceně zájezdu je zahrnuta doprava autobusem po 3 dny + 2 x ubytování s polopenzí na chatě Oravica.

Jízdenky na tento zájezd jsou v prodeji od 14. února!

 Jízdenky můžete zakoupit u Pavla Folty, Ke Kapli 481, Stará ves nad Ondřejnicí, nebo krátkodobě rezervovat na tel: 733 296 175.

Další informace